Zwalczaj owady

Zwalczaj owady
humanitarnie ale skutecznie

wtorek, 21 lutego 2012

W ogrodzie, dziś: Żywopłot z pnączy

Oryginalnym rozwiązaniem dla stworzenia zielonej ściany jest użycie do tego celu pnączy. Wiele z nich to gatunki rosnące bardzo szybko i wytwarzające bujną zieleń (najszybciej rosnąca jest rdestówka Auberta), stąd też efekt zasłonięcia i gęstego pokrycia można uzyskać bardzo szybko, nawet w ciągu 2-3 sezonów wegetacyjnych.

W przypadku, gdy mamy nieatrakcyjne ogrodzenie, mur lub inne nieciekawe miejsce, które chcemy zasłonić przed naszym wzrokiem, czy wzrokiem sąsiada, taki żywopłot świetnie się sprawdzi. Bogactwo gatunkowe roślin pnących sprawia, że nie ma problemu ze znalezieniem gatunku, który będzie tym odpowiednim.
Formę takiego żywopłotu wyznacza podpora, na której rośliny się rozwijają. Sadzimy je zwykle dość blisko konstrukcji nośnej (w odległości 20-30 cm), zależnie od siły wzrostu, szerokości fundamentu i jakości gleby.
Mamy do wyboru różne gatunki np. winobluszcz trójklapowy, bluszcz pospolity, hortensja pnąca, trzmielina Fortune'a, wisteria, róże pnące, wiciokrzew, kokornak wielkolistny, powojniki, aktinidia, milin.

Dzięki zastosowaniu kilku gatunków można stworzyć bardzo ciekawe i oryginalne kompozycje, które nie tylko nas osłonią, ale również będą przykuwać wzrok swym pięknem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz