Zwalczaj owady

Zwalczaj owady
humanitarnie ale skutecznie

poniedziałek, 6 lutego 2012

Dziś w ogrodzie - Żywopłot nieformowany

W dużych ogrodach i w krajobrazie otwartym lepszym rozwiązaniem są żywopłoty swobodne, które zachowują naturalny pokrój krzewów, kwitną i owocują. Zakładamy je z roślin, o różnej sile wzrostu, są wśród nich formy niskie, średnio wysokie, a także wyższe, dorastające do kilku metrów. Trzeba pamiętać o tym, że wymagają zawsze więcej przestrzeni niż krzewy strzyżone. Szerokość pasa przeznaczonego pod taki żywopłot musi uwzględniać średnice, jaką rośliny osiągną po wielu latach. Krzewy sadzimy w większych odległościach niż w żywopłotach formowanych, zwykle w odstępie 0,5-1,5 m.
Elementami dekoracyjnymi są wszystkie części roślin, a więc, oprócz liści, także kwiaty, owoce, ciernie, kolce, kora.

Oprócz walorów dekoracyjnych, mogą pełnić także inne funkcje, np. osłon przeciwśnieżnych, przeciwwietrznych. Liczne kwiaty są źródłem pszczelich pożytków. Chętniej także niż w strzyżonych żywopłotach gnieżdżą się w nich ptaki, które żywią się owadami, larwami, poczwarkami, zjadają nasiona i owoce.

Przy tworzeniu takiego żywopłotu należy sięgać przede wszystkim po rodzime gatunki krzewów, z których zakłada się swobodne żywopłoty. Najlepiej nadają się do tego krzewy liściaste, chociaż nawet wśród iglaków znajdziemy okazy, które sprawdzą się w takim żywopłocie. Wąskokolumnowe formy żywotnika, cyprysika, cisa, nie wymagają żadnego cięcia, a naturalny ich pokrój ma silnie geometryczne postacie.
Rozwiązaniem pośrednim jest żywopłot półformowany, tzn. taki, którego rozmiary ogranicza umiarkowane przycinanie pędów, zwykle po kwitnieniu roślin, niekiedy dopiero latem, przy czym nie musi to być formowane bardzo dokładne. W pełni wystarcza cięcie "na oko", tak, aby zaplanowany kształt możliwie małym nakładem pracy.
Najlepiej sprawdzą się tutaj np. śliwa tarnina, głóg czy leszczyna, kalina koralowa, bez czarny, aronia czerwona czy dereń świdwa, dzika róża. U podstawy żywopłotu dobrze będą czuły się jeżyny, róże i bluszcz dzięki którym nastąpi łagodne przejście do wnętrza ogrodu.
Dużą zaletą takiego żywopłotu jest to, że poza koniecznymi cięciami pielęgnacyjnymi nie wymagają kosztownej i pracochłonnej pracy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz