Zwalczaj owady

Zwalczaj owady
humanitarnie ale skutecznie

piątek, 27 stycznia 2012

Żywopłot w ogrodzie - ogólnie

Podstawowym celem zastosowania żywopłotów jest stworzenie zwartego ogrodzenia, izolacji od hałasu, zanieczyszczenia powietrza, wiatru oraz podziału wnętrza ogrodu. Żywopłoty można formować prawie ze wszystkich krzewów i drzew, zarówno liściastych jak i iglastych.
Dzisiejsze żywopłoty są kolorowe. Tworzą się raczej krajobraz otaczający ogród - zdobią go, niż chronią prywatność jego posiadaczy.

Żywopłot, najprościej określając, to naturalne ogrodzenie parceli, bądź działki ziemi, który na przestrzeni wieków stał się, jednym z najważniejszych elementów formowania przestrzeni ogrodów. Zalety żywopłotu znane były od dawien dawna, jak tylko człowiek rozpoczął osiadły tryb życia, należało zapewnić ochronę przed nieproszonymi gośćmi. Na przestrzeni wieków żywopłoty ulegały ewolucji, z prostych wyplatanych, po precyzyjnie przycinane, stanowiące odzwierciedlenie filozofii ogrodów ukierunkowanych formalnie. Obecnie żywopłoty stanowią przede wszystkim „ściany” przesłaniające widok, gdyż we współczesnym świecie, gdzie zabudowy są gęste, prywatność stała się istotnym bodźcem do ich zakładania.
Żywopłotami możemy oddzielać w ogrodzie wnętrza o różnych funkcjach użytkowych (na przykład część gospodarczą od wypoczynkowej) lub zasłaniać elementy nieestetyczne (kompostownik czy śmietnik). Ponadto koszt założenia żywopłotu jest zwykle dużo mniejszy od kosztu budowy ogrodzenia. Żywopłot, który ma osłaniać wnętrze ogrodu zarówno latem, jak i zimą, powinien być gęsty i mieć przynajmniej 1,5 metra wysokości. Niektóre rośliny mają ciernie. Wybierając je na żywopłot, stworzymy nie tylko osłonę, ale też barierę trudną do sforsowania przez nieproszonych gości.


Należy pamiętać, że żywopłoty pełnią jeszcze wiele bardzo istotnych funkcji, sprowadzających się głównie do przestrzeni życiowej, wydzielają dość sporo tlenu i wilgoci. Dzięki wyrównywaniu różnic temperatur stanowią odpowiednie środowisko dla wielu istot żywych, służą za schronienie, pożywienie, jak również stanowią znakomitą zaporę przeciwwiatrową zmniejszają hałas, jak i oczyszczają powietrze z pyłu.
Niskie żywopłoty stosuje się jako obwódki do rabat lub gdy chcemy podzielić ogród na części - np. oddzielić część gospodarczą ogrodu od wypoczynkowej. Czasem żywopłot służy za parawan, osłania nieciekawe fragmenty ogrodu. Żywopłot spełnia podobne funkcje jak płot, z tym że jest to organizm żywy i trzeba o tym zawsze pamiętać. Może być uformowany z roślin ozdobnych lub owocujących. Warto dobrze zastanowić się nad doborem odpowiednich krzewów czy drzew.

Charakter żywopłotu jest odzwierciedleniem wizji, charakteru właściciela, aczkolwiek zawsze jego tworzenie musi być podporządkowane pewnym zasadom, które muszą być zachowane, by na przestrzeni lat ta inwestycja rzeczywiście spełniała swoje funkcje.
Nie można sobie pozwolić na błędy, gdyż będą one skutkować latami, a ich skorygowanie jest bardzo trudne, gdyż przeważnie wpływa na ogólny obraz całości. Podejmując decyzje o założeniu żywopłotu, bardzo dokładnie należy przeanalizować, czego tak naprawdę oczekujemy, jaką mamy przestrzeń, ile pracy chcemy poświęcać na utrzymanie żywopłotu.
Na początku najlepiej jest się zapoznać z różnorodnością żywopłotów i dokonać wyboru takiego rozwiązania, które będzie najbliższe wyobrażeniom naszego ogrodu.
Żywopłot jest trwałą formą ogrodową, dlatego jego założenie musi być bardzo dobrze przemyślane i zaplanowane, z uwzględnieniem wszystkich występujących uwarunkowań. Bez tego, mimo dużych kosztów, może okazać się, że efekt jest chybiony.


Wszystko jednak ma swoje dobre i złe strony, więc zanim zdecydujesz się na żywopłot, rozważ, jakim żywopłotem jesteś zainteresowany:

Żywopłoty formowane
Tworzą one gęsty i zwarty masyw roślinny, który nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Porządkują przestrzeń ogrodową, ale należy pamiętać o tym, że wymagają częstych zabiegów pielęgnacyjnych. Zwłaszcza strzyżenie, które niestety pozbawia rośliny kwiatów i owoców. Ponadto są one stosunkowo drogie, ponieważ wymagają posadzenia dużej liczby roślin na metraż żywopłotu.
Żywopłoty swobodne przyjmują formę naturalną (pokrój) typową dla danego gatunku i odmiany. Są więc w przekroju kuliste lub owalne.
Żywopłoty nieformowane
Wymagają zdecydowanie mniej prac pielęgnacyjnych, szybciej też osiągniemy pożądaną wysokość naszego żywopłotu. Takie żywopłoty obficie kwitną i owocują, zajmują dużo miejsca. Trzeba pamiętać o tym, że są mniej zwarte niż żywopłoty formowane, przez co i też mniej skuteczna jest osłona. Taki żywopłot jest tańszy, ponieważ nie potrzebuje takiej dużej ilości roślin jak żywopłot formowany.
Żywopłoty formowane przybierają postać zgeometryzowaną, w przekroju poprzecznym: prostokąta, trapezu lub trójkąta, często jednak mają łagodnie zaokrąglone krawędzie i owalne uformowane wierzchołki.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz