Zwalczaj owady

Zwalczaj owady
humanitarnie ale skutecznie

wtorek, 10 stycznia 2012

Mikoryza w ogrodzie

Co to jest mikoryza

Mikoryza jest bardzo rozpowszechnioną formą symbiozy w całym świecie roślinnym. Są rodzaje roślin tj. storczyki, które nie mogą istnieć bez właściwej mikoryzy, a inne tylko pozornie mogą się bez niej obyć. Środki chemiczne stosowane do ochrony roślin niszczą zarówno organizmy patogeniczne jak i pożyteczne (w tym grzyby mikoryzowe). Zamiast kupować kolejny preparat chemiczny, dzięki któremu nasze kwiaty mają rosnąć bujnie i zdrowo, sięgnijmy po naturalne produkty, od niedawna dostępne w sklepach ogrodniczych, takich właśnie jak mikoryza.


Rośliny hodowane i sadzone przez człowieka są pozbawione swoich naturalnych sprzymierzeńców. Jednym z nich są grzyby mikoryzowe, które w naturalny sposób współistnieją z systemem korzeni roślin. Grzyby mikoryzowe usadawiają się na korzeniach i razem z rośliną tworzą większy system delikatnych korzeni, który umożliwia roślinie lepsze pobieranie składników pokarmowych i wody. Naprawdę dobrze rosną te rośliny, które mają na korzeniach potrzebne im grzyby. Jeżeli grzyby symbiotyczne rozwijają się na ich korzeniach to rośliny są piękne, nawet przy niekorzystnym odczynie gleby.

Rośliny takie jak różaneczniki, azalie, pierisy są piękne w okresie kwitnienia, ale sprawiają w uprawie wiele problemów. Większość zaleceń uprawowych sprowadza się do konieczności kłopotliwego zakwaszania miejsca w którym będziemy je sadzić, najczęściej przy pomocy kwaśnego torfu, a czasami i innymi metodami. Jednak często pomimo wykonania tych zaleceń efekty uprawowe są mizerne. Rośliny początkowo rosną, a potem nie zachwycają swoim wyglądem i w dodatku słabo lub wcale nie kwitną.

Zalety


Roślina dzięki tym grzybom jest lepiej zaopatrzona w: wodę, fosfor, azot, mikroelementy i wszystko co jej potrzebne do zdrowego życia. Zdrowego, gdyż grzyby mikoryzowe chronią rośliny przed stresami takimi jak susza, nieodpowiednia kwasowość podłoża, nieodpowiednie światło.

Obecnie są dostępne szczepionki mikoryzowe w wersji amatorskiej, czyli w małych opakowaniach wygodnych do natychmiastowego użycia w ogrodzie lub na balkonie. Są to plastikowe butelki o zawartości 250 ml preparatu oznakowane jako "Żywa grzybnia mikoryzowa". Oczywiście najlepiej jeżeli zostanie to zrobione w szkółce, wówczas kupując wybraną roślinę możemy mieć pewność, że każdej wiosny rośliny będą piękne i obsypane kwiatami. Ale sami wiemy jaka jest rzeczywistość, różnie bywa ze sprzedawcami.


Są szczepionki dla roślin wrzosowatych (azalia, różanecznik, rododendron, pieris japonica, wrzos id.) i do iglaków generalnie są idealne do wszystkich roślin kwasolubnych gleb. Pojawiła się również mikoryza dla roślin balkonowych i domowych oraz jagodowych (truskawka, malina, agrest, porzeczka).

Raz wystarczy

Wystarczy raz zaszczepić korzenie grzybnią mikoryzową, by roślina związała się z nią i odnosiła z tego korzyści przez całe życie. Na efekty działalności grzybów nie trzeba długo czekać, widać je już po miesiącu od zaszczepienia. Nie martwmy się, jeśli w następnych latach trzeba będzie przesadzić roślinę, ponieważ grzybnia przeniesie się wraz z korzeniami do nowej doniczki lub w nowe miejsce. Mikoryza to współpraca na całe życie!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz