Zwalczaj owady

Zwalczaj owady
humanitarnie ale skutecznie

czwartek, 5 stycznia 2012

Pieris japonica w ogrodzie

Rośliny te mają wymagania podobne do różaneczników i wrzosów. Najlepiej rosną w półcieniu, w przewiewnej, próchnicznej i kwaśnej glebie (pH 4,5-5,5). Ziemia w ogrodach zwykle nie nadaje się do uprawy tych roślin, dlatego trzeba ją wymienić.

Bardzo dobre są gotowe podłoża dla różaneczników (rododendronów), które możemy kupić w sklepach ogrodniczych. W miejscu, gdzie ma rosnąć pieris japonica, należy wykopać dół szerokości około 80 cm i głębokości około 50 cm. Jego dno i boki trzeba obłożyć ziemią dla różaneczników, wstawić roślinę i obsypać bryłę korzeniową resztą ziemi.

Zamiast stosować gotowe podłoże można do ziemi ogrodowej dodać kwaśnego torfu i kory (po 1 części ziemi, torfu i kory), dokładnie wymieszać i w tak przygotowaną mieszankę sadzić pierisy. Wokół posadzonych roślin należy rozłożyć ściółkę z kory.

Dwa razy w roku – wiosną i pod koniec czerwca dobrze jest rośliny zasilić, na przykład nawozem dla różaneczników. Pierisy są wrażliwe na suszę. Jej skutki mogą być dotkliwe nie tylko latem, ale również zimą, bo pierisy – jak wszystkie rośliny zimozielone – wtedy także rosną i potrzebują wody. Dlatego przed nadejściem mrozu trzeba je solidnie podlać. Tak nawodnione rośliny lepiej przetrwają zimę. Ponieważ w czasie dużego mrozu, zwłaszcza gdy wieje wiatr, pierisy mogą przemarzać, należy je przy pierwszych przymrozkach osłonić włókniną białą na zimę.

Nie często można je kupić w sklepach ogrodniczych, natomiast szkółki krzewów mają ich pod dostatkiem. Można je kupić w pojemnikach, wtedy sadzimy je w dowolnym dla nas czasie, poza czasem występowania mrozów. Postępujemy tak jak z iglakami czy różanecznikami.


Jeszcze jedna ważna informacja pieris zawiera toksyny, które mogą powodować u naszych zwierząt: wymioty, rozwolnienie, ślinotok, osłabienie, śpiączkę, niedociśnienie, zapaść sercowo naczyniową a w skrajnych wypadkach śmierć.

W przypadku podejrzenia spożycia pierisa japońskiego przez nasze zwierzę konieczna jest wizyta u weterynarza. Koty często są narażone, ponieważ zjadają liście i kwiaty pierisa ze względu na zapach który je przyciąga.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz