Zwalczaj owady

Zwalczaj owady
humanitarnie ale skutecznie

niedziela, 15 stycznia 2012

Hebe w ogrodzie

Każdy miłośnik ogrodów chciałby upiększyć swoje rabaty dosadzając coraz to ciekawsze oraz rzadziej spotykane gatunki roślin. Wydawać by się mogło, że przy takim nasyceniu rynku ogrodniczego trudno zdobyć naprawdę interesujące rośliny.
Chcę polecić do uprawy na działkach i w przydomowych ogrodach bardzo ciekawą roślinę – Hebe.

Hebe ze względu na niekłopotliwość w uprawie oraz swój niespotykany, egzotyczny wygląd stanowi ciekawą ozdobę każdej rabaty nie tylko w okresie wiosny i lata, ale także w okresie trwania zimowych chłodów. Hebe jest rośliną zimozieloną. Ma piękne połyskujące, skórzaste liście o owalnym kształcie. Pięknie kwitnie, w zależności od odmiany kwiaty mogą być białe, różowe, niebieskie - ze wszystkimi możliwymi wariacjami kolorystycznymi w obrębie tych barw. Niestety nie są pachnące.

W naturalnym środowisku porastają spore obszary Tasmanii, Nowej Zelandii, ale można je także spotkać w Chile i na Nowej Gwinei. W miejscach ich naturalnego występowania opady są częste i obfite, powietrze nasycone wilgocią, a zimy łagodne i krótkie. Pomimo pochodzenia, doskonale spisują się w warunkach chłodniejszego klimatu umiarkowanego o ostrzejszych zimach i upalnych, suchych latach.

Jak uprawiać Hebe?
Hebe nie ma specjalnych wymagań, jest dość prosta w uprawie. Stanowisko jasne, ale bez wystawienia na bezpośrednie działanie słońca, osłonięte od przeciągów i wiatru. Lubi ziemię żyzną, raczej kwaśną, dlatego znakomicie będą rosły na rabacie razem z wrzosami, różanecznikami czy pierisami.
Hebe nie lubi przesadzania. Podlewanie w okresie letnim powinno być intensywne, ale roślina nie może stać w wodzie. Krzewy te są dość wrażliwe na przesuszenie gleby, tracą wtedy swój zdrowy połysk, staja się matowe, liście zaczynają zasychać od wewnątrz krzewu. Zimą ograniczamy podlewanie nie dopuszczając do przeschnięcia bryły korzeniowej. W okresie intensywnego wzrostu zalecane jest nawożenie. Najprostszym sposobem rozmnażania jest oddzielanie bocznych sadzonek.
W wypadku roślin Hebe ważne jest, aby zapewnić im przestrzeń do prawidłowego rozwoju. Hebe nie znoszą ścisku i innych roślin zbyt blisko siebie.
Hebe to roślina wrażliwa na niskie temperatury, należy więc okryć ją na zimę. Najlepiej gałązkami drzew iglastych albo białą włókniną. Przy wyborze odpowiedniego krzewu najlepiej pamiętać o tym, że im mniejsze liście ma dana odmiana tym jej mrozoodporność jest wyższa.

Mogące pojawić się problemy?
Hebe może być zagrożona jest infekcjami grzybicznymi tj. plamistość liści oraz szara pleśń. Zwalczamy to odpowiednimi preparatami chemicznymi.
Sporadycznie mogą być atakowane przez mszyce i wciornastki.


Polecane gatunki do klimatu w Polsce
Hebe widłakowata - posiada pędy gęsto pokryte niewielkimi, sztywnymi listkami soczysto zielonej barwy, pokrój rośliny rzeczywiście do złudzenia przypomina kępkę widłaków o wyprostowanych łodygach wysokości 20 - 30 centymetrów. Ten gatunek znakomicie się nadaję do powierzchni pomiędzy wrzosami, a także jako roślina do tworzenia obwódek, ponieważ piękny kształt i niewielkie listki sprawiają, że najlepiej prezentuje się posadzona z przodu rabaty.

Hebe ochrowata  - będzie rosła do wysokości 30 - 40cm. Roślina tworzy gęste, silnie rozgałęzione pędy, częściowo pokładające się po podłożu, pokryte malutkimi listkami, bardziej przypominającymi łuski. Kępki tego gatunku kojarzą się większości osób z pokrojem olbrzymich mchów, a rabata z ich udziałem zyskuje niepowtarzalny charakter.

Hebe tłustolistna - posiada piękne okrągławe listki z ostrym zakończeniem. Cała powierzchnia blaszki liściowej pokryta jest woskowym nalotem dzięki czemu liście wydają się tłuste. Gatunek ten dorasta do około 50cm i dał w wyniku hodowli piękną odmianę ogrodową o bordowo-czerwonej obwódce wokół brzegów liści, która pięknie kontrastuje z szarym kolorem woskowego nalotu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz