Zwalczaj owady

Zwalczaj owady
humanitarnie ale skutecznie

czwartek, 29 grudnia 2011

Ogrodowe Święta, Święta i po świętach

Święta minęły ale cóż, kontakt z naturą jest może nawet TYM BARDZIEJ potrzebny ...





Ale Święta już minęły, mamy tydzień do Sylwestra – trzeba coś zadziałać. Przede wszystkim nie wyjadać na siłę pozostałości ze Świąt. Pozostawmy to innym domownikom, my powinnyśmy jeść lekkostrawne posiłki, gotowane lub przygotowywane na parze. Dużo warzyw i chude mięso – najlepiej też gotowane, a kasze – grube, pełnoziarniste. Pamiętajmy – zachowajmy umiar. Nasz żołądek jest rozciągnięty po kilku dniach obżarstwa, więc powinnyśmy teraz zmniejszyć go do odpowiednich, przedświątecznych rozmiarów. Może to wydać się bardzo trudne, gdyż będziemy odczuwać głód, ale po kilku dniach przywykniemy z powrotem do mniejszych porcji.

Jedzmy regularnie, pięć skromnych posiłków dziennie, starajmy się jeść dużo warzyw i pełnoziarnistych produktów, które dzięki błonnikowi pomogą usunąć resztki zalegające w jelitach. Pijmy soki warzywne (najlepiej zrobione przez siebie), które pomogą zregenerować się wątrobie. Kolację jedzmy dość wcześnie, skromną. Postarajmy się zapomnieć na ten czas o słodyczach, ciastach i alkoholu. Zamiast nich zjedzmy słodkie pomarańcze, kiwi, mandarynki. Popijajmy herbatki i miętę – działa zbawiennie na obolały brzuch, wspomaga proces trawienia i niweluje uczucie ciężkości w brzuchu. Na koniec nie zapomnijmy też o ruchu – aktywność fizyczna nie tylko pomoże nam zrzucić te kilogramy, które uzbierały się przez Święta, ale także pozwoli nam choć na chwilę zapomnieć o pysznościach, które cały czas czekają w lodówce oraz poprawi nam humor, który po Świętach jest nam bardzo potrzebny!

sobota, 24 grudnia 2011

Stroimy ogród na Święta i .....

Boże Narodzenie i Nowy Rok to czas wyjątkowy cudowny. Wówczas ogród wystrojony lampki i  światełek - może wyglądać niemal tak pięknie i przytulnie jak wnętrze domu.
Girlandy choinkowe nad drzwiami, na nich wieniec z ostrokrzewu, pięknie udekorowana choinka przed domem - to znak, że święta za pasem. Równie efektowne mogą być dekoracje świetlne. Łańcuchy żarówek czy LEDowe węże oplatające elewacje, rzeźby, balustrady i rośliny w donicach mamią ciepłym światłem albo tworzą świąteczną atmosferę. Nie można też zapomnieć o ogrodowych drzewach i krzewach - niech rozbłysną świąteczną tęczą kolorów jak zorza polarna! Co i jak można zrobić już niebawem. Także testy ozdób.

Dziś jeszcze ważne ostrzeżenie:


Aby bezpieczny był bożonaredzoniowych blask lampek ... 


Dekoracje świetlne powinny się charakteryzować stopniem ochrony IP 44, co oznacza, że mogą być stosowane na zewnątrz. Przy zakupie sprawdźmy więc, czy na opakowaniu znajduje się właściwy symbol. Zwróćmy też uwagę na dwa inne oznaczenia znajdujące się na urządzeniu. Podwójny kwadrat oznacza, że przewody są w podwójnej izolacji, natomiast odwrócony trójkąt z literą F w środku, że produkt jest niepalny.



- Przepisy UE zobowiązują dystrybutorów, aby każde urządzenie miało podane parametry (oprócz stopnia ochrony IP nazwę importera, napięcie znamionowe, pobór mocy). Informacji o tym szukajmy na opakowaniu, na tabliczce znamionowej lub na metce znajdującej się przy wtyczce. Nie kupujmy akcesoriów niewiadomego pochodzenia, bez wymaganych oznaczeń i z informacjami w obcym języku. -

wtorek, 20 grudnia 2011

W ogrodzie - mróz

W grudniu przede wszystkim musimy się zaopiekować o rośliny. Musimy sprawdzić, czy osłony dobrze się trzymają, naprawiamy i uzupełniamy tam gdzie ich brakuje. Ważna rzecz to zatroszczyć się też o rośliny zimozielone. Aby zachować ich ładny wygląd musimy systematycznie usuwać z gałęzi śnieg (nie lód). Ciężka śniegowa czapa może trwale zdeformować, a nawet połamać korony krzewów. Jeżeli jakaś gałąź już się wyłamała, należy jak najszybciej ją odciąć, by nie rozrywała dalej drzewa. Najlepiej jest obwiązać zimozielone rośliny sznurkiem aby nadać im zwartą bryłę, zanim spadnie śnieg. W ten sposób można też czasem odratować albo nawet uratować rośliny, których gałęzie powyginały (jeśli się połamały to już za późno - niestety) się pod ciężarem śniegu.

niedziela, 18 grudnia 2011

Co nowego w ogrodzie - Zima

C z tą zimą? Chłody, deszcze ale i te marne. Warstwa kory i ew. 2-3 cm wierzchniej warstwy gruntu są wilgotne to poniżej ... SUSZA.

Tak czy inaczej, mamy raczej zimę w stylu śródziemnomorskim a nie kontynentalną. Nie przykrywam jeszcze roślin ... bo za ciepło. Jeśli za wcześnie przykryjemy delikatne rośliny czy coś im grozi? Otóż tak! Mogą się wdać pleśnie, mogą się pojawić gryzonie i zagnieździć pod okryciem a później kiedy przyjdzie prawdziwa zima (o ile w ogóle) przezimują tam żywiąc się naszymi roślinami. Poczekajmy zatem z okrywaniem na prawdziwe mrozy.

Tak na marginesie, nie są niebezpieczne mrozy jako takie a wiatry w czasie mrozu. Długotrwałego mrozu. To "zamrożony" wiatr niszczy rośliny. Zatem poczekajmy jeszcze z okrywaniem.

czwartek, 15 grudnia 2011

W ogrodzie - zbliża się zima

Zbliża się zima, nie widać tego jeszcze w ogrodzie w postaci śniegu ale jest chłodno i liście już dawno opadły ... opadły? Czy wszystkie?